مورچه خوار چیست؟

چهارشنبه 28 دی 1390 ساعت 01:34 ب.ظ

 

 

مورچه خوار، حیوانی است که ازمورچه های سفید که به نام موریانه نامیده می شوند تغذیه می کند. مورچه خوارها معمولاً مورچه ها را به سایر غذاهای دیگر ترجیح می دهند. این کاربه دو علت صورت می گیرد. یکی اینکهمورچه خوار دندان ندارند ودیگر اینکه پوزه ی بلند اوبرای این کار مساعد است.

مورچه خوار دارای دهانی بسیار کوچک است و زبان کرم مانندی دارد که طول آن به بیش تر از یک پا می رسد و از ماده ی چسبناکی پوشیده شده است .هنگامی که مورچه خوار، موریانه ای را می بیند، زبان درازش رابیرون آورده و به موریانه می رساند. موریانه توسط ماده ی چسبناک به دام می افتد،آنگاه مورچه خوار شکارش را می بلعد.

طبیعت به مورچه خوار دست ها وپنجه های قوی داده تا بتوانند لانه های گلی ومحکم موریانه هارا خراب کرده وبه آنها دسترسی پیدا کند. سه نوع مورچه خوار در طبیعت وجود دارد وهر کدام با نوع دیگر کاملاً متفاوت است: مورچه خوار عظیم الجثه که روی زمین زندگی می کند. طول آن به هفت پا می رسد. سرش با اندازه­­­­­­­­­­­­­­­ی یک پا است و طول دمش به دو پا تخمین زده می شود. روی بدنش پوشیده از موهای زبروخشن است. چنگال های دست های مورچه خوار به حدی بلند هستند که نمی تواند از آن­ها برای راه رفتن استفاده کند. او مجبور است به جای استفاده از کف دست وپا روی قسمت های کناری دست وپا حرکت می کند مورچه خوار عظیم الجثه،شب­ها را به شکار پرداخته و تمام روز را می­خوابد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo